Pitagoras przez wielu uważany jest za ojca współczesnej numerologii. Nic w tym dziwnego, bowiem wciąż korzystamy z jedno wzorów i rozwiązań. Jednym z nich jest kwadrat numerologiczny, który jest jednym z najpopularniejszych wzorów numerologicznych. 

Filozof uważał, że każda cyfra ma swoja energię i niesie za sobą pewien zasób wiedzy o nas samych. Uważał on również że olbrzymim źródłem wiedzy o nas samych jest nasza data urodzenia, która w różnych kombinacjach daje wiele ważnych dla naszego życia liczb.

Kwadrat pitagorejski składa się z dziewięciu pól. Każde z nich oznacza inną cechę – odpowiednio są to: 1 – charakter, 2 – energia, 3 – zainteresowanie naukom, 4 – zdrowie, 5 – logika, 6- pracowitość, 7 – szczęście, 8 – cierpliwość, 9 – pamięć. W różnych systemach numerologicznych istnieją różne warianty kwadratu, ale wszystkie bazują na badaniach greckiego prekursora. Obliczanie poszczególnych wartości do łatwych nie należy i może okazać się zbyt skomplikowane, aby opisać to w jednym artykule. Warto więc skontaktować się z doświadczonym numerologiem, który bez większych problemów powinien sobie poradzić z kwadratem.

Interpretacji podlegają wartości ponumerowanych komórek i rozpatruje się je wyłącznie w kontekście danej komórki. Jest to bardzo ważne, ponieważ źle podane numery mogą dać nieprawdziwe wyniki i doprowadzić do wielu nieszczęść.20