Rząd zakończył program “Rodzina na swoim”, który pomógł wielu Polakom w zakupie własnego mieszkania. Trwają prace nad wdrożeniem nowego programu pomocowego, ale nie będzie on tak atrakcyjny, jak poprzedni i kupno mieszkania znowu będzie poza zasięgiem wielu obywateli. Kredyty hipoteczne ciągle są trudno dostępne i chociaż ceny mieszkań spadają, agencje nieruchomości mają coraz mniej klientów. Jednak kupno mieszkania wciąż jest na szczycie listy marzeń przeciętnego Polaka. Dlaczego własne mieszkanie jest dla nas tak ważne i dlaczego, mimo niestabilnego rynku pracy, tak chętnie zaciągamy kredyty hipoteczne, jeśli tylko zdolność kredytowa nam na to pozwala.

Na Zachodzie znacznie bardziej popularny jest wynajem mieszania. Chociaż Niemcy zarabiają znacznie lepiej, niż Polacy, łatwiej im również otrzymać kredyty hipoteczne, mało który pozwala sobie na kupno mieszkania. Wynika to zapewne z faktu, że znacznie bardziej rozwinięty tam jest rynek wynajmu nieruchomości.
W Polsce ciągle jeszcze jest to szara strefa. Zbyt wielu właścicieli decyduje się na wynajem mieszkania legalnie, na podstawie umowy. Mało który wynajmujący angażuje do tego agencje nieruchomości. Zatem osoba wynajmująca mieszkanie bezpośrednio, z pominięciem pośrednika (agencje nieruchomości często są postrzegane jako niepotrzebny wydatek), a także często bez umowy, ma bardzo niestabilną sytuację mieszkaniową. Musi się liczyć z tym, że właściciel w każdej chwili nakaże mu opuścić mieszkanie, aby wynająć je komuś innemu, a w najlepszym wypadku drastycznie podwyższy czynsz.

Tymczasem w Niemczech właściciele nieruchomości nie tylko zawierają umowę z lokatorem, ale także godzą się go zameldować. To powoduje, że za zachodnią granicą wynajem mieszkania jest znacznie bardziej popularny, niż w Polsce.

U nas natomiast panuje przekonanie, że lepiej spłacać kredyt hipoteczny i po kilkudziesięciu latach mieć kapitał w postaci własnej nieruchomości, niż przez lata wynajmować mieszkanie, nabijać kieszeń właścicielowi i nie zbudować żadnego kapitału.

Unido Finanse Kredyty Wrocław
ul. Aleksandra Ostrowskiego 30
53-238 Wrocław
Tel. 531 666 584
http://unido.pl/kredyt-hipoteczny/