Marzysz o tym, aby robić bajeczne zdjęcia, ale nie wiesz, czym różni się lustrzanka cyfrowa od aparatu kompaktowego? Nie masz się czego wstydzić! Przecież nawet największe gwiazdy fotografii zaczynały kiedyś od nauki trzymania sprzętu fotograficznego. Spójrzmy prawdzie w oczy – bez aparatu fotograficznego nie zrobisz dobrego zdjęcia.

Właściwie, nie zrobisz żadnego zdjęcia. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup Twojego pierwszego sprzętu, musisz dowiedzieć się, czym różni się lustrzanka cyfrowa od aparatu kompaktowego. „Lustrzanka” to popularna nazwa jednoobiektywowego aparatu fotograficznego wyposażonego w lustro i matówkę. Zadaniem lustra, podnoszonego na czas robienia zdjęcia, jest kierowanie światła do wizjera. Natomiast matówka to półprzezroczysty materiał, który służy do ustawienia i kontroli ostrości oraz obrazu. Najtańszej cena lustrzanki jest dużo wyższa od ceny najtańszego aparatu kompaktowego. Kompakt to sprzęt fotograficzny niewielkich rozmiarów, o prostej budowie, wyposażony w niewymienny obiektyw. Celownik, dzięki któremu na ekranie lub w wizjerze widzimy fotografowany obraz, znajduje się najczęściej nad obiektywem, co powoduje występowanie zjawiska paralaksy. Pod tym tajemniczym określeniem kryje się całkiem zwyczajna niezgodność obrazu obserwowanego przez wizjer z wykonaną fotografią. Zanim zainwestujesz oszczędności swojego życia w drogą lustrzankę, zastanów się, czy masz wystarczającą ilość pieniędzy, aby wyposażyć ją w niezbędny obiektyw, a może nawet dwa – jeden do zdjęć makro, drugi do fotografii panoramicznych.

Być może w momencie, w którym dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z fotografią, w zupełności wystarczy Ci aparat kompaktowy ze środkowej półki. Na takim sprzęcie bez problemu nauczysz się podstaw manualnego ustawiania parametrów zdjęcia z jednego z samouczków dostępnych w sieci. Kiedy po przećwiczeniu wszystkich możliwych kadrów, przeczytaniu kilku poradników, obejrzeniu profesjonalnych zdjęć i porównaniu ich ze swoimi dziełami, dojdziesz do wniosku, że chcesz pójść krok dalej – inwestycja w lustrzankę zwróci Ci się prędko w przyjemności związanej z jeszcze bardziej precyzyjną i wymagającą fotografią. Nikt nie doszedł do profesjonalizmu w żadnej dziedzinie bez zrobienia pierwszego kroku. Niech pierwszym krokiem dla Ciebie będzie samodzielny wybór aparatu, który będzie Ci towarzyszył w pierwszych etapach rozwoju Twojego nowego hobby. Twój sprzęt będzie się zmieniał i rozwijał wraz z rozwojem Twojej pasji, ale pierwszy aparat dla każdego fotografa jest, jak pierwsza miłość, niezapomniany.