Numerologia jako nauka była znana od tysięcy lat. Początki tej dziedziny datowane są na okres 8-10 tysięcy lat p.n.e. Aż po dzień dzisiejszy wiedza o liczbach wciąż jest pożądana, a przez tysiąclecia wytworzyły się różne systemy numerologiczne. 

W naszym, zachodnim świecie najpopularniejszym systemem jest system pitagorejski. To właśnie na nim opierają się powszechnie znane i używane wyliczenia, a miliony ludzi codziennie samodoskonalą się dzięki badaniom starożytnych greków.

Ale na przestrzeni wieków wykształciły się również inne systemu. Należą do nich japoński, chiński, hebrajski, fenicki, egipski oraz systemy chrześcijańskie, majów i inków. To niesamowite jak wiele kultur i religii badało znaczenie liczb.

Skupmy się jednak na numerologii pitagorejskiej. Ten grecki filozof i matematyk, szerzej znany z twierdzeń stosowanych w geometrii, badał również znaczenia liczb. Wyniki pracy Pitagorasa wykorzystali Arabowie, Egipcjanie i celtyccy druidzi, którzy wytworzyli systemy stosowane do dziś i chętnie zawłaszczane przez tajne stowarzyszenia.

Pomimo rozwoju “konwencjonalnej” nauki numerologia nie traci swoich zwolenników, a na rynku pojawia się coraz więcej mediów podejmujących tą trudną tematykę. Ludzie dostrzegają, że pomimo krytyki numerologia wcale nie jest gorsza od innych dziedzin i chętnie korzystają z usług numerologów.