W trakcie wyładowań atmosferycznych, które mają miejsce podczas burzy wydzielany jest ozon. Kiedy po przejściu burzy wyjdziemy na spacer wyraźnie poczujemy go w powietrzu.

Ozon – jakim jest związkiem?

Ozon odkrył w roku 1839 szwajcarski chemik Christian Friedrich Schönbein. Po jego odkryciu zajęto się badaniem właściwości fizycznych i chemicznych ozonu. Okazało się, że jest on obecny w warstwie otaczającej Ziemię. Aby mógł w niej jednak powstać, musi dojść w niej do wyładowań elektrycznych lub też musi być obecne promieniowanie nadfioletowe. Pod wpływem jednego z tych czynników następuje rozbicie dwuatomowych cząsteczek tlenu na pojedyncze atomy. Po tej dysocjacji mogą się one połączyć z dwuatomowymi cząsteczkami. W wyniku tego połączenia dochodzi do powstania cząsteczek ozonu zbudowanych z trzech atomów. Ozon jest związkiem bardzo ważnym dla życia na Ziemi. Pochłaniania promieniowanie nadfioletowe, które jest bardzo niszczące. Może spowodować wzrost zachorowań na nowotwory skóry, zmniejszyć plony.

Właściwości ozonu

Chroni on nas nie tylko przed promieniowaniem UV, a w szczególności przed jego częścią krótkofalową. W trakcie licznych badań okazało się, że ten jasnoniebieski gaz ma także właściwości utleniające i to bardzo silne. Dzięki temu działa bakteriobójczo i grzybobójczo. Może także wchodzić w reakcje z pyłkami roślin i wirusami. Oczywiście tak działa tylko ozon w niewielkim stężeniu, takim, jakie jest wytwarzane przez urządzenia zwane generatorami ozonu. Ozon wytworzony w tych urządzeniach stosuje się do dezynfekcji domów pogrzebowych, laboratoriów diagnostycznych, pomieszczeń w szpitalach. Sztucznie wytworzony ozon stosuje się także do leczenia owrzodzeń, chorób skórnych (bardzo dobre efekty ozonoterapia przynosi między innymi w leczeniu łuszczycy), czyszczenia klimatyzacji.

Jak działa instalacja do ozonowania?

Sercem każdej instalacji do ozonowania jest generator ozonu. To on wytwarza ozon. Obecnie dostępne są różne typu generatorów. W jednych ozon jest wytwarzany metodą ultrafioletową, w drugich metodą wyładowań koronowych. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywana jest ta druga metoda. Czasem spotkać można także generatory, które wytwarzają ozon łączą obie te metody. Takie generatory są jeszcze bardziej skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń czy przykrych zapachów. W trakcie ozonowania cały ozon wytworzony przez generator może zostać zużyty. Może też zostać po zakończeniu ozonowania rozbity na pojedyncze atomy tlenu. Rozbicie to jest możliwe w przypadku, kiedy instalacja do ozonowania składa się także z urządzenia o nazwie destruktor ozonu.

Jakie są zalety ozonowania?

Ozon to obecnie jedyny znany nam utleniacz gazowy o bardzo silnych właściwościach odkażających. Może być wykorzystany do uzdatniania wody, poprawiania jakości powietrza, usuwania bakterii, wirusów, grzybów i pleśni. Jest utleniaczem bardzo bezpiecznym i przyjaznym dla środowiska naturalnego. Wszelkie substancje, zanieczyszczenia, mikroorganizmy i zapachy usuwa nie pozostawiając szkodliwych produktów ubocznych, które byłyby groźne dla życia ludzi i zwierząt. Niewielkie ozonatory możemy wykorzystać do odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie czy też do usuwania zanieczyszczeń z pomieszczeń mieszkalnych o małej powierzchni. Instalacje do ozonowania na skalę przemysłową znajdują zastosowanie w wielu branżach. Są one wykorzystywane między innymi w zakładach produkujących żywność oraz wszędzie tam, gdzie powinna panować sterylna czystość.

Ozonowanie jest niezwykle skuteczną, bezpieczną i relatywnie tanią metodą, która może zostać wykorzystana do usuwania mikroorganizmów z naszego otoczenia. Ozon jest środkiem, który ulega biodegradacji, nieszkodliwym dla ludzi i zwierząt. Nie wpływa niekorzystnie na pogorszenie się stanu zdrowia osób chorych na astmę, wykazujących nadwrażliwość na substancje chemiczne lub cierpiących z powodu alergii. Wytwarza się go korzystając z odnawialnych źródeł. Proces wytwarzania ozonu w ozonatorach wymaga jedynie dostępu do energii elektrycznej.