Niewystarczająco oczyszczone powietrze w mieszkaniu ma negatywny wpływ na zdrowie i ogólną kondycję organizmu wszystkich domowników. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo należy monitorować jakość powietrza, i w razie potrzeby zainwestować w dobrej jakości oczyszczacz.

Co brać pod uwagę przy zakupie odpowiedniego oczyszczacza?

Obecnie większość ludzi spędza wiele czasu w zamkniętych pomieszczeniach. Wymagają tego praca i obowiązki domowe. Dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia należy zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa się przez większość czasu. Nieskomplikowane, tanie oczyszczacze powietrza można zakupić nawet w hipermarketach. Tego typu zakup to wydatek ok. kilkuset złotych. Koszt droższych modeli, posiadających zaawansowane funkcje, to już nawet kilka tysięcy.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Z tego względu, iż cena urządzeń jest dość wysoka, należy dobrze przemyśleć nasze osobiste preferencje. Im tańszy oczyszczacz powietrza, tym mniej funkcjonalności będzie posiadał, dlatego często trzeba zdecydować się tylko na niektóre z nich. Głównymi aspektami, które należy wziąć pod uwagę, wybierając oczyszczacz, są:
Metraż mieszkania i liczbę pokoi
Stopień zanieczyszczenia powietrza
Choroby i alergie występujące u domowników
Wrażliwość na emitowane dźwięki urządzeń domowych

Naturalne sposoby oczyszczania powietrza

Nie każdego stać jednak na zakup profesjonalnego, drogiego urządzenia. W takim wypadku warto wybrać tani oczyszczacz powietrza lub spróbować innych metod ochrony przed zanieczyszczeniami.
Rośliny doniczkowe

Wiele gatunków roślin jest w stanie całkiem dobrze oczyszczać powietrze. Ich zaletami są łatwość w pielęgnacji, duża ilość wytworzonego tlenu i pochłanianie toksyn. Nie poradzą sobie jednak z zanieczyszczeniami typu PM 2.5 i PM 10 tworzącymi charakterystyczny dla dużych miast, smog. Aby wspomóc oczyszczanie powietrza, warto wybrać takie gatunki jak np. skrzydłokwiat, dracena, chryzalidokarpus lub figowiec benjamiński.

Maski antysmogowe

W dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwi stosowanie masek antysmogowych. Wzrost świadomości społeczeństwa sprawia, iż coraz więcej osób decyduje się na zakup tego typu ochrony przed zanieczyszczonym powietrzem. Maski antysmogowe wyposażone są w filtry. Najpopularniejsze są filtry węglowe (likwidujące lotne związki organiczne), filtry typu HEPA (działające na mikropyły, bakterie oraz wirusy i charakteryzujące się dobrą przepuszczalnością powietrza), oraz filtry łączone (HEPA+ węglowy). Chociaż skuteczne, maski antysmogowe niezbyt dobrze sprawdzają się w warunkach domowych. Ich noszenie bywa bowiem niekomfortowe, stąd też nadają się do użytkowania przez co najwyżej kilka godzin.

Najważniejsze parametry techniczne oczyszczaczy powietrza

Aby oczyszczacz powietrza był w pełni skuteczny i dobrze pełnił swoją funkcję, musi posiadać określone parametry techniczne. Pragnąc dokonać trafnego wyboru urządzenia, warto zwracać uwagę na wymienione poniżej aspekty:
Filtry
Tak jak w przypadku masek antysmogowych, do głównego wyposażenia oczyszczaczy powietrza należą filtry. Oprócz filtrów HEPA oraz węglowego dostępnych jest kilka innych ich rodzajów. Najważniejsze z nich to: filtry wodne, fotokatalityczne i elektrostatyczne. Każdy z nich posiada zarówno zalety, jak i wady.
Wydajność
Jest to jeden z najważniejszych parametrów oczyszczaczy. Wydajność jest określana przez pojemność powietrza wyrażoną w metrach sześciennych lub powierzchnię pomieszczenia opisaną w metrach kwadratowych. Dzięki temu dowiemy się, ile powietrza w ciągu godziny jest w stanie przefiltrować dany oczyszczacz. Przy pomiarze wydajności nie należy zapominać o wysokościach pomieszczeń.
Głośność
Oczyszczacze powietrza nie cechują się cichą pracą. Jeżeli zależy nam na wyborze urządzenia pracującego ciszej, trzeba zwrócić uwagę na wartości podawane w decybelach.
Części wymienne
Filtry muszą regularnej wymianie, wtedy urządzenie będzie dłużej i sprawniej. Uwzględniając zalecenia producenta, filtry należy wymieniać co kilka lat, jednak nie bez znaczenia jest tu także jakość powietrza. Przed dokonaniem zakupu urządzenia oczyszczającego warto sprawdzić dostępność i koszty filtrów oraz części zamiennych.

Funkcje dodatkowe

Wyższej jakości oczyszczacze powietrza posiadają szereg funkcji dodatkowych. Można zdecydować się na urządzenia wyposażone w tryb nocny, jonizator, wskaźnik lub czujnik jakości powietrza. Tańszy oczyszczacz powietrza nie zapewnia jednak takich udogodnień.