O ile w lecie dostęp do warzyw i owoców jest niesłychanie prosty, to w zimie musimy się liczyć z brakami naszych ulubionych produktów. Jedną z opcji jest kupowanie wyhodowanych szklarniowo owoców i warzyw, jednak nie posiadają one zbyt wiele składników odżywczych, a w dodatku są drogie. Czy jest jakaś alternatywa? A i owszem. Owoce i warzywa można mrozić, a w trakcie tego procesu praktycznie nie tracą one swoich właściwości odżywczych i smakowych.

Do mrożenia wybiera się dojrzałe, zdrowe i nieuszkodzone warzywa i owoce. Mrożenie odbywa się bardzo szybko, po to żeby zachowały jak najwięcej składników odżywczych i przechowuje w temperaturach sięgających -30 stopni Celsjusza. Warto nadmienić, że nie jest wymagane stosowanie dodatkowych konserwantów.

Wybór mrożonek

Kupując mrożonki należy zwrócić uwagę na to, by zawartość opakowania nie była zbitą bryłą. Jeśli zawartość opakowania będzie ze sobą sklejona, w grudach, oznacza to, że produkt po drodze uległ rozmrożeniu i nie jest już zdatny do spożycia. Nawet jeśli temperatura zamrożonego produktu dojdzie do -2 stopni to zaczną już w nim zachodzić niekorzystne procesy utleniania. Wyjątek stanowią warzywa w postaci rozdrobnionej, gdyż są one najczęściej sprzedawane w formie bryły lodu. Zamrażarki powinny być ostatnim miejscem, które odwiedzamy w trakcie robienia zakupów. Warto zaopatrzyć się także w torbę izotermiczną, która pozwoli nam na swobodne przeniesienie mrożonki do domu

Dlaczego warto jeść mrożonki?

Mrożonki są świetnym sposobem na zdrowe i pożywne danie. Przygotowanie zupy czy dania z mieszanki wielowarzywnej trwa kilkanaście minut, a ugotowanie fasolki czy kalafiora to niecałe 10 minut. Tymczasem zamówienie gotowego dania fast-food w godzinach obiadowych to w większych miastach czasem i godzina oczekiwania na dostawę. Przygotowanie posiłku z mrożonek jest bardzo proste i poradzą sobie z nim nawet osoby nie przepadające za gotowaniem.

Każdego dnia powinniśmy spożywać około 300-400g warzyw i owoców. O ile latem jest to bardzo proste, to zimą dostęp do świeżych, pełnowartościowych produktów może być utrudniony. Z tego powodu warto włączyć mrożonki do codziennej diety w sezonie zimowym i wiosennym. Mrożonki odznaczają się dużo większą wartością odżywczą niż dostępne wtedy “świeże” warzywa. Najlepiej wybierać produkty pakowane w foliowe woreczki, które są dużo lepszym rozwiązaniem niż styropianowe tacki.

Wybierając mrożone produkty, w środku zimy, możemy cieszyć się smakiem lata, zachowując jednocześnie większość walorów odżywczych i smakowych.

Kończąc temat mrożonek, rekomendujemy zajrzeć na serwis altruismonline.com, który również porusza temat wartości mrożonek