Narkoman – kto to taki?

Czy wiecie, że nie każda osoba, która bierze narkotyki jest narkomanem? Kim w ogóle jest narkoman?

Definicja narkomana

Najczęściej uważamy, że narkoman to ktoś, kto uzależnia się od narkotyków, odurza się nimi. Bierze narkotyki regularnie i często. Rzeczywiście, w społecznym ujęciu narkoman nadużywa narkotyków, czyli jest w stanie zatrucia okresowego lub chronicznego i ma w związku z tym problemy zdrowotne, społeczne, psychologiczne, a nawet prawne.

Ciekawostka – terminu „narkomania” i „narkoman” zaczęto używać dopiero na początku XX wieku.

Skaza narkomana – głód narkotykowy

Gdy odstawiasz narkotyki, po 8 – 12 godzinach pojawiają się pierwsze symptomy głodu narkotykowego. Trwają one od 7 do 10 dni, a najbardziej nasilają się w 3 lub 4 dniu. Zespół odstawienia narkotyków dzielimy na dwie fazy charakteryzujące się różnymi objawami:

 1. W fazie ostrej trwającej od 5 – 10 dni narkoman łzawi, ma katar, bardzo pragnie wziąć narkotyk, poci się, ma gęsią skórkę, dreszcze oraz świąd, nadmiernie ziewa, ma ślinotok, rozszerzone źrenice, bóle brzucha, nudności, biegunkę, wymioty, bolą go mięśnie, stawy raz kości, podskakuje mu ciśnienie, nie może spać, jest niespokojny, drażliwy i złości się.
 2. W fazie tej ustępują gwałtowne objawy i przez 26 – 30 tygodniu pacjent odczuwa już tylko niepokój, bezsenność, ma rozszerzone źrenice, niską temperaturę ciała, jego serce bije wolniej i ma niskie ciśnienie.

Ciekawostka – objawy odstawienia występują także przy innych rodzajach uzależnień, na przykład gdy alkoholik odstawia nagle alkohol, może się doczekać majaczenia alkoholowego zwanego inaczej delirium tremens czy białą gorączką.

Na tym etapie czas już udać się do specjalistycznego ośrodka uzależnień, takiego jak https://terapiakobiet.pl, specjalizującego się w terapii uzależnień kobiet, organizującego mityngi i warsztaty, w czasie których mamy szansę wyzdrowieć, poznając jednocześnie samych siebie.

Narkomanem jest uczeń podstawówki?

Od narkotyków uzależniają się coraz młodsi ludzie. O ile jeszcze kilka lat temu uzależniali się tylko studenci i licealiści, to dzisiaj w nałóg popadają także gimnazjaliści, a nawet.. uczniowie podstawówek! Pewnie zastanawiacie się teraz – jak uchronić dziecko przed nałogiem? Przecież nie możemy je pilnować 24 godziny na dobę. Odpowiedź jest prosta – obserwujcie je dokładnie. Rozmawiajcie dużo, ale nie ograniczajcie się do rutynowych pytań w stylu „co tam w szkole?”. Pytajcie, co dziecko robi, co czuje, jakie są jego radości, problemy. Wówczas jest szansa, że zauważycie pierwsi, że coś jest nie tak.

Zwróćcie szczególnie uwagę, jeśli dziecko:

 • porzuca dotychczasowe hobby
 • raz ożywia się, by następnie popaść w ospałość
 • je zbyt dużo albo zbyt mało
 • przynosi ze szkoły słabe oceny i popada w konflikty, wagaruje
 • izoluje się od innych, zamyka w pokoju
 • nie chce rozmawiać
 • nagle sygnalizuje dużą potrzebę prywatności
 • często wietrzy swój pokój, używa odświeżaczy powietrza i kadzidełek
 • pozytywnie wypowiada się o narkotykach
 • zmienia kumpli, szczególnie na starszych od siebie
 • buntuje się przeciwko obowiązującym w rodzinie zakazom
 • wynosi z domu wartościowe przedmioty
 • często zgłasza, że mu coś ktoś ukradł
 • zasypia i budzi się o innej niż dotąd porze
 • trudno się koncentruje
 • reaguje złością na krytykę

Ciekawostka – wśród najmłodszych narkomanów świata występują nienarodzone dzieci. A dzieje się wówczas, kiedy matka jest narkomanką. I może to wydawać się niesłychane, ale takie nowo narodzone dziecko od razu idzie na odwyk, bo wykazuje symptomy uzależnienia.

Biorę, ale się nie uzależniam, czyli które narkotyki uzależniają najmniej?

Znane są takie przypadki, kiedy ludzie biorąc narkotyki, nie uzależniają się od nich. Bo trzeba szczerze przyznać, że to iż weźmiesz raz narkotyk, nie znaczy że jesteś już uzależniony. To tak jak z alkoholem, który pijemy od czasu do czasu. Choć może nie do końca, bo narkotyki uzależniają bardziej. A najbardziej uzależnia, jak wynika z danych, heroina i kokaina. Wśród heroinistów i kokainistów jest też najwięcej przypadków śmiertelnych. Warto też dodać, że zarówno heroina jak i kokaina są w Polsce nielegalne. Silnie uzależnia także amfetamina. Z kolei stosunkowo mniej uzależniające jest ecstasy, również nielegalne w Polsce. Odrobinę bardziej od Ecstasy uzależnia marihuana.

Ciekawostka – czy wiecie, że w niektórych rejonach Szwajcarii marihuana jest legalna? W Polsce, mimo że władze zabraniają posiadania marihuany, można mieć nasiona tego narkotyku.