Tarczyca czyli organ położony w szyi, jest gruczołem spełniającym bardzo ważne funkcje, które wpływają na sprawne funkcjonowanie całego organizmu. Wciąż mało się mówi o tarczycy, a zachorowań wzrasta z roku na rok, zarówno o dzieci jak i dorosłych. Objawy świadczące o chorobie bardzo często mylone są z innymi przypadłościami np. z depresją gdyż są niemal identyczne.
Charakterystyczne objawy to:
brak koncentracji, zmęczenie, rozchwianie emocjonalne, płaczliwość, impulsywność, nieadekwatne emocje w stosunku do sytuacji, uderzenia gorąca, lub zimno nawet wtedy gdy jest upał, bezsenność w nocy, senność w ciągu dnia, nadmierny lub słaby apetyt a za tym idzie spadek lub wzrost wagi, także stany lękowe, brak lub niechęć przeżywania radości, smutek, przygnębienie, apatia, brak sensowności działań, opuchnięte kostki, dłonie, nadmierne wypadanie włosów, nadmiernie przesuszona skóra, wysypka, swędzenie skóry, powiększenie szyi, kołatanie serca, omdlenia.
Warto wiedzieć, że tarczyca źle reaguje na stres, czy zwiększone emocje, które potęgują proces chorobotwórczy. To tarczyca jest motorem napędowym organizmu, wydzielając do krwi hormony.
Do podstawowych chorób tarczycy należy:
Nadczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy
Choroba Hashimoto
Choroby Gravesa-Basedowa

Co możemy zrobić?
Jeżeli zaobserwujesz u siebie podobne objawy, utrzymujące się przez dłuższy czas, nie zwlekaj poproś lekarza o skierowanie na podstawowe badania:morfologię w kierunku hormonów tarczycy, morfologię z rozmazem, USG tarczycy, poziom żelaza, Wit. D 3, Wit. B 12

Poszukaj naprawdę dobrego specjalisty nie opieraj się na jednej opinii, dokształcaj się w temacie, zapisz się na forum poświęconemu chorobie, nie powołuj się bezgranicznie zaleceniom lekarza, wiedza to połowa sukcesu i świadomość choroby, najważniejsze jest to, byś sam kontrolował swój stan, oraz działanie przepisywanych leków, które mogę pomóc, ale także zaszkodzić, lekarze często w przypadku chorej tarczycy posługują się metoda prób i błędów (przemyśl dokładnie terapię jodem radioaktywnym czy naprawdę warto?!).
Pamiętaj o witaminach chora tarczyca zwykle odczytuje je jako coś złego, i po prostu organizm je odrzuca czyniąc ogromne braki w organizmie, lekarze rzadko o tym wspominają.

Ważne jest wsparcie i zrozumienie rodziny chorego, które jest nieodzowne w procesie trwania leczenia uświadom im na czym ta choroba polega, ale nie daj się jej zdominować. Zastanów się zanim podejmiesz decyzję o zajściu w ciążę, obciążona tarczyca i przyjmowane leki maja wpływ na rozwój płodu jak i prawidłowy przebieg ciąży.
Uważaj na spożywane produkty w których jest wiele dodatków chemicznych, zbyt duża ilość soli, tłuszczów utwardzonych, cukrów. Choroby tarczycy mogą współistnieć z innymi schorzeniami. Wiara w wyzdrowienie, osiągnięcie wewnętrznej równowagi, dużo pozytywnej energii, zwolnienie życiowego tępa jest kluczowym w procesie powrotu do zdrowia.

Więcej na blogu o nadczynności tarczycy Cookandlove.pl.