Przesądy funkcjonują z mniejszym bądź większym nasileniem w każdej kulturze i co ciekawe mogą się nawet wzajemnie wykluczać. Słynny, czarny kot, o którym tak często można usłyszeć w Polsce, gdzie indziej może być symbolem szczęścia. Jeśli jednak wybieramy się do innego kraju, warto poznać panujące w nim przesądy i wierzenia. Tego rodzaju nauka może okazać się naprawdę ciekawa

Co ochroni Cię przed duchami?

Przykładów zabobonów w innych krajach nie musimy daleko szukać. W Grecji na przykład bardzo znamienny jest przesąd powiązany z kaktusem. Jest on na tyle silny, że już także w naszym kraju można usłyszeć, jego nieco zmodyfikowaną wersję, a mianowicie, że nie należy nikomu dawać w prezencie tego rodzaju rośliny. Jak się jednak okazuje jest to kompletna bzdura, ponieważ kaktusy mają chronić nas przed złymi mocami. Właśnie z tego powodu w Grecji stawia się je blisko drzwi wejściowych. Oprócz kaktusa możemy wykorzystać także czosnek, który zawiesimy na klamce, ma ona prawie taką samą moc. Kolejny przesąd dotyczy luster. Jeśli mieszkamy w domu, w której zmarła jakaś osoba, koniecznie musimy zasłonić lustra na przynajmniej tydzień, żeby jej dusza nie została w nim uwięziona.

Japońskie przesądy

Japończycy uważają, że największe nieszczęście może sprowadzić na nas widok karawany żałobnej, dlatego jeśli dostrzeżesz ją w oddali koniecznie szybko zawróć. W przypadku gdy nie masz wyjścia, szybko zaciśnij dłoń w pięść i schowaj ją w kieszeni, takie zachowanie ma pomóc odgonić pecha. W sytuacji udziału w pogrzebie, najlepiej obsypać się wcześniej solą, która ma nas chronić przed złym wpływem duchów. Tego rodzaju zachowanie powinno pomóc nie tylko nas samym, ale także całej naszej rodzinie, bowiem nie przyprowadzimy złych mocy razem ze sobą do domu.

Przesądów na całym świecie jest naprawdę bardzo wiele. Nie da się też unikać wszystkich przedmiotów, czy sytuacji, o których mówią. Warto je zatem traktować raczej z przymrużeniem oka żeby nie dać się zwariować.

 

Jakie Wy znacie popularne przesądy? Może któreś wydają wam się nad wyrost absurdalne?