Środkowa Dalmacja. Przy ujściu do Adriatyku nad rzeką Krka leży przepiękne miasto Szybenik, jako jedno z niewielu miast w tym regionie zostało założone przez rodzimych Chorwatów, a nie jak inne przez Lirów czy Rzymian. Ja jednak przekonałam się, że prócz bardzo malowniczego położenia, Szybenik ma do zaoferowania znacznie więcej. Ponieważ trafiałam tam na przełomie czerwca i lipca mogłam poczuć atmosferę Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcego, który właśnie tutaj odbywa się co roku. Dziesiątki zespołów muzycznych, grupy teatralne zachwycały tysiące widzów każdego dnia. Aura dziecięcej pasji odczuwalna była wówczas na każdym kroku!

Do tego w gratisie dorzucono mi cudowną pogodę, rozległe piaszczyste plaże, czyste, błękitne wody jezior i już zakochałam się w Szybeniku! Moje szczęście sięgnęło jednak zenitu, gdy okazało się, że jestem w raju dla miłośników jachtów! Już drugiego dnia zdecydowaliśmy się z przyjaciółmi na czarter i przekonaliśmy się, jak pięknie usytuowane jest to miasto!

Z wody podziwialiśmy panoramę miasta rozciągniętego na brzegu rzeki i dumnie wznoszącego się na wzgórzach. Okolica wydała nam się tak cudna, że kolejne przedpołudnia spędziliśmy na zwiedzaniu zabytków. Zaczęliśmy od kamiennej XV wiecznej katedry św. Jakuba, gdzie zachwyciły nas rzeźby 71 twarzy wyrażających całą paletę uczuć. Zabawa w odgadywanie emocji pochłonęła nas bez reszty! Wstąpiliśmy oczywiście do nieco starszego ratusza nieopodal i zjedliśmy przepyszny obiad w pobliskiej, bardzo stylowej restauracji.

Oczywiście jako miłośniczka natury nie odmówiłam sobie wizyty w cudownym Parku Narodowym Krka!

 

Podsumowanie artykułu w języku angielskim:

Lots of historical attractions are widespread in city of Sibenik. Cathedral of St. James made us to feel the delight of architectural highlights in high range. We got to know different styles of architecture present in this construction. Unique looks of this beautiful architecture made us to pray our wish in the best way. We really felt worth of visiting Croatia as because of its uniqueness and individuality. Then, we visited to The Count’s Palace which is in short distance from Cathedral.

We got to know more about coin collections and sculptures in high range. Then, we rented a yacht charter to stare on St. Anne’s Fortress at nighttime. The glowing lights on the buildings catch our eyes with awesome delights. It like as a lightning strike in our eye. It is one of the best places to visit in Croatia at nighttime. We cannot forget this wonderful pleasure in our lifetime. It is truly worth to visit this place during your holiday vacation.

 

Źródło / Source: Best attractions in Sibenik in Croatia