Wielki Mur Chiński to zbiorcza nazwa systemów obronnych składających się z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych oraz (w najbardziej strategicznych miejscach) murów obronnych z ubitej ziemi, murowanych lub kamiennych, osłaniających północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Tradycyjnie przyjmuje się, że Wielki Mur rozciągał się od Shanhaiguan (nad zatoką Liaodong) do Jiayuguan w górach Nan Shan na długości ok. 2400 km. Nazywany jest też “Murem 10 000 Li” (10 000 nie powinno być tutaj traktowane dosłownie i oznacza raczej “nieskończoną długość” muru).  W 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 7 lipca 2007 ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata.

~wikipedia

 

Wokół Wielkiego Muru wyrosło wiele legend. Wśród nich, najbardziej popularna jest historia o Lady Meng Jiangnu…

 

W nocy z ich ślubu, mąż Meng Jiangnu został conscribed do pracy na Wielki Mur przez żołnierzy Qin. Zanim odszedł, Lady Meng złamał jej biały zakręt w dwóch i dał jej mąż połowę jako wyraz miłości. Pewnego dnia pani Meng śniło się, że jej mąż ciągle krzyczy “Zimno, zimno”. Przypomniała, że ​​jej mąż był ubrany bardzo cienkie ubrania.

Zrobiła kilka wyściełane ubrania dla męża i wyszedł z domu w poszukiwaniu swojego męża. Nie zdawała sobie sprawy, że jej mąż już umarł z wycieńczenia. Słysząc to, wybuchnęła płaczem. Wielki Mur został przeniesiony i ponad 20 kilometrów załamał się, odsłaniając ciało męża i wielu innych. Widząc to, że popełnił samobójstwo, skacząc do morza. Świątynia znajduje się na Shanhaiguan blisko morza w pamięci tego lojalnej pani.