Jedną z najbardziej istotnych spraw podczas urządzania łazienek jest wybranie odpowiedniej glazury. Wielu wytwórców, z którym każdy ma wiele wzorów sprawiają, że niekiedy wybór odpowiednich płytek może być niezwykle poważnym zadaniem. Przed tym jak będziemy chodzić po wielu sklepach warto zastanowić się co dokładnie będziemy szukać. Najważniejszą sprawą powinien być wersja kolorystyczna, w której chcemy mieć swoją łazienkę.

Do niedawna popularne były takie same płytki łazienkowe w całym pomieszczeniu, co najwyżej z niewielkimi dodatkami pod postacią płytki ozdobnej czy paska. Dzisiaj producenci proponują to samo wzornictwo w odmiennej kolorystyce, zarówno ciemnej jak i jasnej, przykładowo zalicza się do nich płytki opoczno, lub też płytki zebrano. Tym sposobem otrzymamy dużo więcej możliwości zaprojektowania wnętrz, niż przed kilkunastu laty. Oprócz różnych wersji kolorystycznych osoba projektująca łazienkę bawić się też może kształtami i wymiarami terakoty. W jednym pomieszczeniu często można znaleźć zarówno płytki z dużymi rozmiarami, ale także małą mozaikę albo płytki z nietypowymi kształtami. Dostając tak duży wybór materiałów ograniczeni jesteśmy tylko swoją wyobraźnią, no i czasami również stanem finansów.

Zanim ostatecznie kupimy płytek, jakie wybraliśmy, warto skontrolować na koniec ich fizyczne parametry. Nie powinniśmy nabywać kafelek mających kiepską jakość, nawet jak bardzo się nam podobają, ponieważ okazać się może, że po krótkim okresie będziemy musieli je zrywać, co będzie się wiązać ze sporymi kosztami.